Nejděsivější diety v historii. Znáte je?

Praha - Kdo z vás nikdy nedržel dietu? Určitě jste již nějaký hubnoucí, jak se říká, fígl zkusili. Výsledky se různí. Záleží na mnoha faktorech od vůle až po důvěryhodnost jídelníčku. Existují ale i diety, které jsou při nejmenším zvláštní.

Přidejte svůj názor

hubnutí

Aby se lidé zbavili přebytečných kil, zkoušeli již v minulosti mnohé. Je dle vás hubnoucí proces starý jako lidstvo samo? Úplná pravda to není. V dávné minulosti lidé většinou diety dodržovali pouze ze zdravotních důvodů. Pokud jim to nařídil lékař a věřili, že jim dieta pomůže zvládnout nemoc, pustili se do ní. Ovšem držet dietu kvůli hubnutí považovali spíše za luxus, jelikož měli dlouhodobý nedostatek potravin.

V 2. polovině 19. století se masově objevily diety zaměřené na docílení štíhlé postavy. Čas na ně ale měly povětšinou jen bohaté dámy, které díky služebnictvu disponovaly velkým množstvím volného času.

Rozkousat a vyplivnout

Toto radil jeden z prvních výživových poradců, Američan Horace Fletcher. Na přelomu 19. a 20. století přišel s nápadem, jak zaručeně zhubnout. Jednoduše jídlo pořádně přežvýkat a poté vyplivnout. Tvrdil, že tak člověk získá z potravy všechny potřebné živiny.

Například cibuli šalotku doporučoval Fletcher kousat hned sedmsetkrát a vytvořil i podrobný manuál, co kolikrát kousat. Jeho „fletcherismus“ byl neuvěřitelně populární. Paradox je, že metoda pravděpodobně sklízí ovoce. Většina lidí totiž přestane mít chuť k jídlu, když musí počítat každé kousnutí. 

Konzumace tasemnice

Drastický recept na hubnutí přináší přelom 19. a 20. století.  Ano, jedná se o konzumaci boubele tasemnice v podobě pilulky a parazit se v těle postará o zbytek. Zkrátka se živí ve střevech jídlem určeným pro vás.

K hubnutí to skutečně vede, ale za jakou cenu? Budete trpět nesčetným množstvím zdravotních problémů. Průjmy či zvracení přitom patří mezi ty příjemnější. Navíc tasemnice může dorůst až do délky devíti metrů. Dospělou tasemnici měla z těla vyloučit protiparazitární pilulka, jenže ne vždy se povedlo nepříjemného hosta vypudit.

Otrava či zrychlení metabolismu?

Látky na zrychlení metabolismu jsou populární i dnes. V 19. století ale byly v kurzu pilulky, v nichž se objevoval i arsen či strychnin. Sice ve velmi malých dávkách, ale to nic neměnilo na tom, že při delším užívání došlo velice snadno k otravě organismu. Kontrole jedů se tehdy vůbec nepřikládal význam.

Cigarety

Ano, kouření zabíjí, ale navzdory doporučením lékařů se používala nikotinová bomba jako prostředek na hubnutí. Na počátku 20. století se stala cigaretová dieta doslova hitem. Zdravotní následky na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat.

Octem k dokonalosti

Brambory namáčené v octě, sklenka octa k obědu, zhruba tak vypadal jídelníček octové diety. Propagoval ji anglický romantický básník lord George Gordon Byron a byl skutečně pobledlý a hubený. Jeho kritikové ale zuřili. Dával špatný příklad mladým lidem, kteří po litrech popíjeli ocet, aby vypadali stejně jako on. 

A nyní vážněji...

Teprve až doba po 1. světové válce přichází s prvním rozumným dietním nápadem. Americká lékařka Lulu Hunt Petersová vydává v roce 1918 svoji knihu o počítání kalorií. I když to bere opravdu drasticky, protože denní příjem omezí na 1200 kalorií, začíná se konečně rodit trend moderní výživy.

A co vy? Měli jste také nějaké dietní přešlapy. Nejdůležitější ze všeho je si jídlo užívat, mít se rád a dodržovat alespoň základy zdravé výživy.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jste v práci málo produktivní? Možná to je tím, že nedokážete "vypnout"

25.07.2017 14:22 Jste v práci pilní jako včelka? Nebo máte pocit, že v práci za celý den nic kloudného nevytvoříte,…

Používání počítačové myši vám může hodně ublížit a vyřadit vás z běžného…

25.07.2017 10:04 Název myšitida zní podivně, ale není to nic jiného, než zánět zápěstí. V moderní době jsou takové…

Svět ovládaný sociálními sítěmi? Lidé umírají v přímém přenosu

25.07.2017 10:01 V dnešní době, kdy má internet v telefonu téměř každý, je velmi snadné natáčet se na videu a sdílet…

Muži a ženy prožívají deprese jinak. Nová studie odhalila důvod

25.07.2017 09:03 Londýn/Paříž - Úroveň psychického utrpení je u mužů a žen sice stejná, ale vyjadřují je jinými…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama