Nejfotografovanější armáda? Do dějin se nesmazatelně zapsala už v roce 1527

Jednou z velmi populárních atrakcí pro turisty při návštěvě Říma je papežská ochranka. Švýcarská garda, což je logický název, jelikož pluk je složen skutečně jen z příslušníků švýcarské národnosti. Nováčci gardy skládají přísahu vždy 6. května na výročí události, pro niž se vžil termín Sacco di Roma a odehrála se na začátku 16. století. 6. května 1527 padli příslušníci tehdy neznámé gardy takřka do posledního při obraně papeže proti mnohonásobné přesile.

Přidejte svůj názor

Sacco di Roma

Švýcarská garda byla oficiálně ustanovena papežem roku 1506, ovšem švýcarské žoldnéře si papežové najímali už od konce 15. století. V chudých oblastech švýcarských kantonů byl problém s obživou, a proto se mladí horalé nechávali najímat do cizích armád zcela běžně. Se švýcarskými pluky se však pojí jedna ze zásadních revolucí ve vojenství.

Středověkým bojištím totiž vládla těžká jízda, která decimovala pěchotní pluky. I když nesmíme pominout úspěchy anglických lučištníků a stejně tak "neporazitelnost" české vozové hrady s novátorským užitím palných zbraní, tak právě švýcarská taktika boje s dlouhými píkami proměnila podobu tehdejšího bojiště. Což se velmi výrazně projevilo i v postupném přerodu feudální společnosti do společnosti moderní.

V popularitě a efektivitě švýcarských bojovníku můžeme hledat i kořeny vzniku papežské švýcarské gardy. Nepředstavujme si tehdejší gardu jako ceremoniální jednotku, tak jak se prezentuje dnes. V době tzv.  renesančního papežství byli papežové v prvé řadě hráči na politické mapě Evropy a k tomu samozřejmě potřebovali vojsko. Jeho elitní složku pak garda tvořila. 

Svou nejslavnější úlohu garda sehrála při vyplenění Říma roku 1527. Hlavní město Itálie bylo ve své historii vypleněno několikrát, nejznámější je asi řádění barbarského kmene Vandalů roku 455, ale podepsali se tady i Normané na konci 11. století. S řáděním barbarů se někdy spojuje i vpád vojsk císaře Karla V., jelikož někteří žoldnéři byli luteránského vyznání.

Ovšem interpretovat bitvu jako vítězství luteránů je poněkud zcestné. Jednak proto, že žoldnéřům asi o víru příliš nešlo a taky proto, že s Němci byli v armádě vedené Karlem z Bourbonu také katolící ze Španělska a Itálie. V těchto souvislostech pak došlo k hrdinnému boji členů papežovy gardy s vetřelci, který je významným milníkem v jejich tradici.

Švýcarská garda se střetla s něpřáteli na schodech vedoucích do baziliky svatého Petra. Ze 189 příslušníků gard přežilo jen 42 jedinců, kteří se však bojů na schodech neúčastnili jelikož doprovázeli papeže při jeho útěku za hradby Andělského hradu. Papež uprchl přes Passeto di Borgo - tajný koridor spojující Vatikán s Andělským hradem dodnes. Ti co zůstali, padli proti přesile do posledního muže.

Přesné počty vojáků ve Vatikánu neznáme, ale celá armáda, které velel Karel z Bourbonu, čítala okolo 20 000 můžů a byla rozdělena na dvě části. Jedna část útočila na Trastevere a druhá na Vatikán. Ironií osudu je, že sám velitel vévoda z Bourbonu padl v ulicích, možná díky zářivě bílému plášti, který nosil a učinil tak ze sebe vhodný terč i pro zmatené obránce Říma.

Přestože členové švýcarské gardy neměli naději ve svém boji na úspěch, tak jen díky jejich statečnému odporu si Klement VII. zachránil holý život. Papež v obklíčení vzbudil naději, že konečně dojde ke sjednocení a reformě církve po vzoru myšlenek Martina Luthera. Jednalo se však o plané naděje a další rozkol v západní církvi pokračoval. Přesto celá událost měla celou řadu politických doher.

Jednou z nich byla i restaurace vlády Medicejů ve Florencii. Giulio di Guiliano de Medici je samozřejmě vlastní jméno téhož papeže, který jen o vlásek unikl smrti díky nasazení švýcarské gardy. Je tak ironií historie, že tato děsivá událost nakonec napomohla mocenské politice rodu Medici. A o moc šlo vždy až na prvním místě všem příslušníkům rodu včetně papeže.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proč senioři špatně spí?

22.01.2018 09:05 Řím - V seniorském věku spí špatně 70 procent mužů a 80 procent žen, což má těžké dopady na jejich…

Exkancléř Schröder ukázal novou partnerku, bulvární média šílí

21.01.2018 20:13 Berlín - Gerhard Schröder se ukázal ve společnosti s novou partnerkou, korejskou manažerkou Kim So…

Stvořil da Vinci robota? Mechanický rytíř a jiné objevy dalece předběhly…

20.01.2018 22:04 Aktualizováno Leonardo da Vinci patří mezi nejznámější umělce, ale jeho záběr byl podstatně širší. Byl to…

Jak dlouho trvá spořádat 2kilový řízek? Soutěž má nového šampióna

20.01.2018 17:40 Staré Město - Ve Starém Městě na Uherskohradišťsku se dnes konalo kuriózní klání, jehož vítězem je…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama