Nenávidíte gaye? Pak možná máte velký problém

Doby, kdy byla homosexualita zákonem zakázaná, jsou už dávno pryč. Přesto se stále najde mnoho lidí, kteří gaye a lesby otevřeně nenávidí. Není tedy divu, že vznikla řada studií, které se zajímají o motivaci za touto nenávistí. Jedna z nich přinesla velmi nečekaný výsledek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Homofobie není v dnešní době nic neobvyklého - proč tomu tak je?

LGBT+ komunita ušla za dobu existence lidstva předlouhou cestu. V antických civilizacích ani nikoho nenapadlo, že by šlo o něco nepřirozeného. V Římě by se nad láskou dvou mužů nikdo ani nepozastavil a v obávané sparťanské armádě byla dokonce žádoucí - to proto, že se muž o svého partnera mnohem více staral než jen o kolegu ve zbrani. I díky tomu byla tak efektivní.

V době temna, křesťanském středověku, přišla perzekuce. Nepřekonatelná dogmata se držela ve společnosti až téměř do konce 20. století. Až nové milénium přineslo návrat k antice a pomalou akceptaci. Tedy, v očích zákona. Mezi lidmi je stále rozšířená homofobie - nenávist k homosexuálně orientovaným lidem.

Nejvíce je mezi těmi, kteří si odmítají přiznat zkušenost

Z bezpočtu studií, které za poslední roky vznikly, je právě tato jedna z nejzajímavějších. Ukazuje na jasnou spojitost mezi homosexualitou a homofobií. Jednodušeji řečeno - zdá se pravděpodobné, že muž, který si (ať už důsledkem tvrdé křesťanské výchovy či něčeho jiného) odmítá přiznat svou orientaci, bude velmi pravděpodobně vystupovat na veřejnosti extrémně homofobně.

Vedoucí skupiny výzkumníků doktorka Netta Weinstein napsala:

Jednotlivci, kteří se veřejně identifikují jako heterosexuálové, ale v psychologických testech naznačují silnou přitažlivost ke stejnému pohlaví se cítí ohrožení ostatními gayi a lesbami, protože jim připomínají podobné city i v nich samých. 


Spoluautor textu Richard Ryan souhlasí a domnívá se, že tito lidé velmi často válčí sami se sebou. A tento interní konflikt poté promítají do okolního prostředí. 

Tito lidé, jejichž skutečná a veřejně prezentovaná sexualita se takto liší, pocházejí většinou z velmi autoritativně řízených rodin. Pokud jste rodič a skutečně věříte, že vaše dítě prostě nemůže být homosexuální, uděláte všechno pro to, aby jste ho přesvědčili, že pokud nebude heterosexuální, není jeho život dobrý a cenný. To tvoří v dítěti konflikt.

Rozdíl navenek a uvnitř

Základ studie je postavený na porovnání tzv. explicitní a implicitní sexuální atrakce. Tedy to, o čem vědomě víme, že nás přitahuje a to, co nás přitahuje podvědomě. Lidé nejprve popsali svou orientaci vlastními slovy a poté následoval bleskový test, kde neměli mnoho času na přemýšlení a volili to, co je jako první přirozeně napadlo.

Jedním z nejdůležitějších výsledků se ukázalo, že čím dál byla popisovaná heterosexualita od skutečně otestované homosexuality u daného člověka, tím nenávistnější postoje vůči gayům a lesbám projevoval/a.

Autoři zároveň přiznávají limit měření a to ten, že všichni testovaní byli mladší lidé. Do budoucna by se proto chtěli zaměřit na větší studii s podobným tématem, která by však obsáhla celou škálu od nejmladších po nejstarší.

Podobné testy už proběhly

Myšlenka autorů studie není úplnou novinkou. V roce 1996 se vědci zabývali podobným tématem, ačkoliv v mnohem jednodušším a kratším testu. Subjektům testování pouštěli erotické filmy s homosexuální tématikou. A co se nestalo. Muži, kteří na gaye neměli negativní názor si filmem bez reakce proseděli. Ti, kteří je otevřeně nenávidí, museli často přiznat erekci.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Stalinovo temné tajemství? Odmítl vyměnit syna za nacistického generála

18.07.2018 21:28 Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém zajetí v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama