Tahle mýtická monstra patří k těm nejhorším, potkat byste je nechtěli

Mytologie je plná šílených příšer. Příšery a monstra jsou součástí lidské kultury už od jejich počátků. Čím více kultur, tím více příšer… Prošli jsme mytologie různých kultur a přinášíme příšery, z nichž měli lidé noční můry.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Monstrum - ilustrační obrázek

Monstra si dlouhá léta udržovala svou děsivost a nebezpečí, děti se jich bály a ani dospělí z nich neměli dobrý pocit. Nyní jsou populární třpytící se upíři a emocionálně zmatení vlkodlaci. Dříve upíři znamenali krev a bolest a strach, stejně jako většina na tomto seznamu. Není špatný nápad si je čas od času připomenout.

Laistrygonové

Pokud se nevyznáte v řecké mytologii a příběhu o králi Odysseovi, lze Laistrigony popsat několika slovy. Nepřátelští lidožraví obři. Podle mytologie žili na ostrově Lamos. Když Odysseus při cestě domů projížděl kolem ostrova, začaly na jeho lodě dopadat veliké kameny.

Museli zakotvit a Odysseus vyslal tři průzkumníky. Ty obři chytili a snědli. Když se pak Odysseus pokusil utéct, opět po nich obři házeli kameny. Odysseus utekl jen s jednou lodí (místo původních dvanácti) a hrstkou posádky.

Dybuk

V židovské mytologii je dybuk určitým démonem. A nejen tak ledajakým. Každý démon je špatný, ovšem dybuk se chová ještě hůř. Dybuk se přichytí na duši dobrého, nevinného člověka a tropí katastrofy, kdekoliv může.

Dybuk sám o sobě je zlomená duše, která se snaží najít něco, co by ji udrželo. Bohužel si to neuvědomuje a místo toho tvoří chaos a problémy. Na rozdíl od většiny monster nemá fyzickou podobu. Tu získá jedině posednutím nevinného člověka.

Nachzehrer

Toto je německou verzí upíra. A v době, kdy se upíři schovávají na středních školách a hledají si přítelkyni od několik století mladší, je osvěžující vzpomenout si na trochu děsivější verzi upíra. Nachzehrer je určitým hybridem mezi ghúlem a upírem. Nepije krev, místo toho lidem vysává duše.

Mýtus pochází ze severu Německa a podle legend Nachzehrer vstane z hrobu, aby se krmil svou vlastní rodinou. Kromě vysátí duše může Nachzehrer zabít také zvukem kostelních zvonů, které zabijí všechny, kdo je uslyší, a kontaktem se svým stínem.

img-responsive

Upír | foto: Wikimedia Commons

Gugalanna

Epos o Gilgamešovi patří k nejstarším dochovaným literárním dílům a právě odtud pochází Gugalanna, neboli nebeský býk. Jedná se o obrovského býka, který napadal města a zabíjel tisíce lidí, dokud se mu nepostavil Gilgameš a jeho přítel Enkidu. Gugalanna byl bohem, který je dnes znám jako znamení zvěrokruhu „býk“.

A Gugalanna měl za cíl právě Gilgameše. Gilgameš totiž odmítl romantické návrhy bohyně Inanny, kterou to rozzuřilo. Poslala tedy Gugalannu, aby Gilgameše zabil. Někdo prostě nevydařené vztahy bere asi až moc vážně.

img-responsive

Souhvězdí býka | foto: Wikimedia Commons

Strigoi

Pokud jste měli upírů málo, tady je další. Rumunsko je upíry známé, o hraběti Drákulovi slyšel snad celý svět. Rumunsko je však pravděpodobně rodištěm příběhů o upírech. A všechno to začal jeden druh. Strigoi. Už to jméno zní nepřátelsky, že?

Strigoi je utrápená duše, která nemá v hrobě klid a chce se vrátit na Zem. K tomu potřebuje lidskou krev, aby jeho tělo znovu ožilo. Mezi jeho schopnosti patří neviditelnost a schopnost proměnit se v jakékoliv zvíře. Podle serveru Listverse se dodnes stává, že lidé vykopou hrob, aby zlikvidovali nebezpečí, jakým by se Strigoi stal.

img-responsive

Upír | foto: Wikimedia Commons

Tygrodlak

Je to sice poměrně krkolomný název, ovšem tato příšera z čínské mytologie asi lépe pojmenovat nejde. Jedná se o lidi, kteří se mění v tygra. Existují dvě verze, proč se to tak děje. Tygrodlak musel trpět speciální kletbou, která napadala každou generaci jeho rodiny – nebo musel silně rozzuřit dávného předka.

Druhou možností je představa, že lidé, kteří nejsou Číňané, jsou vlastně zvířata v přestrojení. Zvířata prý časem zapomněla, kdo jsou...a vzala na sebe lidskou podobu. Bylo tedy jen přirozené, že se vraceli do své podoby, což byl právě tygr.

Dames Blanches

Bílé paní v Čechách existují taky, nicméně tyto francouzské tajemné ženy nebydlely na hradě. Ačkoliv nejsou typickou verzí příšery, mohou být velmi nebezpečné. Dames Blanches byly krásné ženy, které si přivlastnily nějaký most.

Dame Blanche pak čekala, až přes most půjde mladý muž. Pak ho požádá o tanec. Pokud to muž přijme a zatančí si s ním, Dame Blanche ho nechá projít s úsměvem a neukáže mu svou stinnou stránku. Pokud však muž odmítne, žena ho možná shodí z mostu, nebo přivolá gobliny, sovy, kočky a podobně, aby ho mučili.

Black Annis/Black Agnes

Tato čarodějnice je britským ekvivalentem ruské Baby Jagy. Jedná se o zlou bytost s modrou kůží a železnými drápy. Měla se potulovat po venkově v okolí Leicestershire a jedla jehňata a – což nikoho nepřekvapí – lidské děti.

Pokud dítě chytila, vyčinila jeho kůži a nosila ji kolem pasu. Britští rodiče hrozili zlobivým dětem, že si pro ně Black Annis přijde, pokud nebudou poslouchat, a odnese si je do své jeskyně, kde je sní. Klečení v koutě bylo asi někdy málo.

Kostěj

Tato ruská bytost je obvykle pojmenovaná jako Kostěj Nesmrtelný a jedná se o tradičního zloducha. Objevuje se v ruských pohádkách (například o Ivanu Careviči), kde obvykle unese hrdinovi nevěstu nebo matku. A protože je nesmrtelný, jen tak někdo ho nezabije.

Existuje možnost, jak se Kostěje zbavit, je třeba zničit jeho duši. Kterou ukryl v jehle. Ta jehla je uvnitř vejce, vejce je uvnitř kachny kachna je uvnitř zajíce. Zajíc je schovaný v železné truhle zakopané pod dubem na tajemném ostrově, odkud pochází vítr. Pro hrdinu jistě výzva.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete být pro opačné pohlaví atraktivnější? Vědci zveřejnili několik triků

15.07.2018 15:41 Aktualizováno Ať už jsme zadaní, nebo ne, kvůli ostatním chceme vypadat atraktivně. Jak ukazují různé průzkumy…

Jak vznikají alkoholici? Vědci našli překvapivou odpověď

15.07.2018 12:46 Čím více reklamy na alkoholické nápoje vidí děti a mladí lidé v televizi, tím více je konzumují.…

Ničivá pivní potopa? Londýn zasáhla před 200 lety neobvyklá tragédie

15.07.2018 09:01 Aktualizováno Dne 16. října roku 1814 došlo v londýnském pivovaru Meux and Company k tragédii, která vyústila v…

Každodenní práce původců aneb jaké je to provázet na památkách?

15.07.2018 07:05 Každý z nás jistě někdy navštívil nějaký hrad a zámek, popřípadě přírodní památku v podobě jeskyně.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama