V Kanadě ležela starověká vesnice starší než egyptské pyramidy

Antická osada měla stát na území Kanady. Její vznik experti datují o 14 tisíc let zpátky, šlo by tak o starší vesnici, než je jediný dochovaný div světa, egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice ležela na ostrově Triquet v oblasti Britské Kolumbie.

Přidejte svůj názor

Pyramidy

Expedice odborníků odhalila důkazy o 14 tisíc let staré osadě. Starověká vesnice je tak starší než egyptské pyramidy v Gíze. Vesnice byla objevena překvapivě v Severní Americe v zaniklé části Kanady.  Po vykopání zbytků sídla na ostrově Triquet u pobřeží Britské Kolumbie v Kanadě archeologové určili stáří na dobu starou 14 tisíc let. Jedná se pak o osídlení z poslední doby ledové, kdy většina severní Ameriky byla pokrytá ledem.

Zbytky osídlení objevil tým archeologů pátrajících po důkazech, které by svědčily ve prospěch teze, že území obývali domorodí příslušnici kmenů Heiltsuků. Jejich území mělo být výjimečné tím, že ho nezasáhl věčný led a stal se jakýmsi ostrůvkem v severní Americe v době ledové. Kmen Heiltsuků měl na své území přijmout i uprchlíky, kteří utíkali před velkou zimou.

Po stopách tohoto národa pátrala také Alisha Gauvreau, doktorandka z University of Victoria. Její tým objevil pod několika metrovou vrstvou pod zemí díru a v ní starobylou půdu, jež měla představovat prehistorický krb.

Pomocí pinzety dokázali archeologové odstranit částečky dřevěného uhlí, které byly poté poslány na analýzu datování uhlíku. Ta prokázala, že některé částky z nich měly stáří 14 000 let. "Právě jsme se posadili a řekli si:" U všech svatých, to je velmi staré, "řekla  Gauvreau kanadskému televiznímu vysílání CTV.

Objev okomentoval také jeden ze členů Heiltsukského národa. William Housty označil objev za „velmi důležitý“, zároveň dodal, že dokládá „mnohé o historii našeho lidu, která se datuje tisíce let do minulosti,“ uvedl. Doplnil, že tento „tvrdý“ důkaz dává jeho komunitě skvělou pozici pro vyjednávání s kanadskou vládou ohledně vlastnických práv na půdu.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě byla objevena tisíce let stará keramická dílna

19.07.2018 21:13 Káhira - Archeologové v provincii Asuán na jihu Egypta objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S…

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama