Umýváte si před jídlem ruce? Jednoduchý experiment ukazuje, proč je to velmi důležité

Klávesnice, volant, držák v autobuse, nákupní vozík. Naše ruce se za celý den dotknou desítek a stovek věcí, které jsou většinou velmi špinavé. První věcí, kterou bychom proto měli udělat při návratu domů, je umýt si ruce – a to především v případě, že se chystáme k jídlu. Co se stane, pokud tak neučiníte, ukazuje jednoduchý experiment.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bakterie

Vzdělávání dětí o složitosti vědy může být velmi náročné. Jedna učitelka ale přišla s malým pokusem, do kterého zapojila své studenty. Experiment v nich měl nejen vzbudit zájem o vědu, ale zároveň jim vštípit určité hygienické návyky.

Donna Gillová Allenová chtěla své žáky poučit o důležitosti mytí rukou, plody své práce poté sdílela na Facebooku. Její lekce je poměrně jednoduchá – snažila se svým žákům vysvětlit problematiku bakterií a to, jak snadno se mohou šířit.

Použila k tomu plátky chleba, sáčky a trochu trpělivosti. „Použijete tři kusy chleba. Ukážete dětem, že jste položili kousek chleba do sáčku rukou v rukavici, pak si umyjete ruce a dáte kousek chleba do druhého sáčku čistou rukou. Nakonec necháte třetí kus chleba kolovat a necháte každé dítě ve třídě, aby na něj sáhlo. Pak jej dáte do sáčku s nápisem špinavé,“ popisuje postup pokusu. Pak už jen stačí pozorovat, jak se jednotlivé kousky chleba kvůli bakteriím mění.

Výsledky jsou dost jasné na to, aby si všichni pamatovali, že ruce je třeba si pravidelně mýt. A to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Příspěvek učitelky se stal virálem a za měsíc jej sdílelo více než 70 tisíc lidí. Mnozí učitelé už k příspěvku napsali, že se chystají pokus vyzkoušet i ve své třídě.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Stalinovo temné tajemství? Odmítl vyměnit syna za nacistického generála

18.07.2018 21:28 Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém zajetí v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama