Hubbleův dalekohled objevil exoplanetu, její "barva" vědce fascinovala

Hubbleův vesmírný dalekohled z NASA zjistil, že již dříve objevená exoplaneta WASP-12b vzdálená asi 1 400 světelných let od Země, je téměř úplně černá. Z neznámých důvodu planeta absorbuje až 94 procent slunečního světla, což je velmi neobvyklé.

Přidejte svůj názor

Temná planeta, ilustrační foto.

Jedná se o "horký Jupiter", což je plynový obr, který obíhá nesmírně blízko své hostitelské hvězdy. Na jeho povrchu je přes den odhadovaná teplota až 2500 stupňů Celsia, na noční straně je asi o polovinu nižší. Tým vědců z Kanady a Velké Británie zjistil, že míra odrazivosti planety se rovná 0,064, což z něj činí tmavší než asfalt a dělá planetu tak dvakrát méně reflexní než náš vlastní Měsíc, který má albedo 0,12.

WASP-12b byl objeven v roce 2008 obíhající hvězdu v souhvězdí Vozky. Od té doby byl již mnohokrát předmětem studií, ale teprve teď vědci zjistili, jak vypadá. "Nečekali jsme, že nalezneme takovou temnou exoplanetu," uvedl vedoucí výzkumník Taylor Bell. Podle něj většina "horkých Jupiterů" odráží 40 procent světla nejbližší hvězdy.

Exoplaneta navíc nerotuje kolem vlastní osy, takže jedna strana má vždy den, druhá je věčně zahalená do noci. Vědci se domnívají, že denní strana je tak horká, že se zde nemůžou tvořit žádné mraky. Molekuly vodíku jsou rozkládány na atomový vodík, který absorbuje více z přicházejícího světla. Planeta se pohybuje tak rychle, že svou hvězdu oběhne za jediný zemský den. Blízkost ke hvězdě nezpůsobuje jen extrémně vysoké teploty, ale také "táhne" planetu do tvaru vejce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou ženy mrchy a hodní kluci je nezajímají? Vědci se na to podívali a…

17.07.2018 16:51 O ženách se často říkává, že jsou mrchy, a že je hodní kluci nepřitahují. Proto také většinou končí…

Sovětská okupace Česka? Brežněv byl proti, pak se ale něco změnilo

17.07.2018 12:58 Jméno bývalého sovětského vůdce Leonida Brežněva, který se narodil 19. prosince 1906, je nejvíce…

Chcete být pro opačné pohlaví atraktivnější? Vědci zveřejnili několik triků

15.07.2018 15:41 Aktualizováno Ať už jsme zadaní, nebo ne, kvůli ostatním chceme vypadat atraktivně. Jak ukazují různé průzkumy…

Jak vznikají alkoholici? Vědci našli překvapivou odpověď

15.07.2018 12:46 Čím více reklamy na alkoholické nápoje vidí děti a mladí lidé v televizi, tím více je konzumují.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama