Americký, německý, britský... Cestovní pas jiného státu pořídíte všude na světě

Peníze vám nepořídí jen luxusní plážovou vilu v Karibiku nebo rozlehlý apartmán v Quebecu, pokud se vám zdá, že jste se narodili do špatné země a váš cestovní pas není příliš lukrativní, není nic jednoduššího, než si nové občanství pořídit. A pokud máte hodně peněz, obejdete se i bez předstíraného manželství.

Přidejte svůj názor

Pas USA

Zatímco britští občané nyní čekají frontu, aby mohli získat irský pas, který jim otevře dveře v Evropské unii i po Brexitu, bohatá elita má jiné způsoby. Tzv. "citizenship by investments programms" (CIPs) funguje v každé zemi jinak, ale ve své podstatě je stejný - stačí investovat do státní ekonomiky a získáte nejen povolení k pobytu a práci pro sebe a pro vaše blízké, kupujete si tím i zcela nové občanství.

Peníze mluví za vás a je jedno, zda jste bohatý arabský šejk s početnou rodinou nebo čínský realitní magnát, s americkým pasem v kapse se vám bude snáze cestovat a vyhnete se zbytečným frontám na letištích. "Obecně je CIPs vhodné pro ty, kteří jsou držitelé nepříliš žádaných pasů jako je Čína, Rusko nebo Blízký východ," řekl Nuri Katz, zakladatel firmy Apex Capital Partners, která se zabývá mezinárodním finančním poradenstvím.

Henley & Partners se sídlem v Londýně, kteří se zabývají poradenstvím v oblasti migrace, vyhlásili německý pas jako ten nejcennější v roce 2017, protože jeho držitelům zajišťuje bezvízový styk ve 177 zemích. Obecně se hodnota pasu určuje podle toho, kolik dveří ve světě máte otevřené a každoročně jsou evropské pasy (britské, francouzské či německé) mezi těmi nejžádanějšími.

Pro získání nového občanství musíte splnit dvě základní podmínky. Za prvé, měli byste mít nějaké zkušenosti s podnikáním. Za druhé, bude vás to něco stát. Ve skutečnosti se jedná o spoustu peněz, cena se pohybuje od desítek tisíc dolarů až po miliony liber ve Velké Británie. Podle Nuri Katze získá tímhle způsobem každoročně kolem 5000 lidí nový vysněný pas.

Princip je jednoduchý, investujete peníze do již existujícího podniku v zemi, ať už soukromého nebo státního, nebo vytvoříte zcela novou firmu a se stabilním kapitálem zaměstnáte alespoň deset lidí. Na oplátku dostanete pas, který vás oprávní k cestování, koupě domů a budov. Stát si cení každého podnikatele, který bude prospěšný pro jejich ekonomiku.

Pravidla jsou v každé zemi trochu jiná a lidé mají unikátní důvody k tomu, proč touží po dalším občanství. ať už to může být v případě Číňanů, pro které německý či americký pas představuje výhodu bezvízové styku, nebo pro movitější Američany, kteří si vyhlédli luxusní prázdninové vily v Karibských státech. Mnohdy je investice lepším způsobem, než jít složitě přes byrokracii a žádat o legální povolení k pobytu.

O americké pasy je největší zájem v Číně, ale spousta lidí také přichází z Ruska, Mexika, Nigérie nebo Egypta. USA nemají žádná pravidla ohledně národností, které můžou do jejich země přinést kapitál, platí zde pouze limit na minimální investici, a to momentálně činí 500 tisíc dolarů (skoro 11 milionů korun).

Americký pas je v porovnání třeba s britským prakticky zadarmo, ve Spojeném království požadují minimální vklad ve výši 2,6 milionů dolarů. Pokud však stojíte o evropský pas, pak je možná nejlevnější variantou Portugalsko, kde požadují investice ve výši 419 160 amerických dolarů, povolení však získáte i pro nejbližší příbuzné.

Na druhé straně žebříčku se pohybuje Dominikánská republika (100 tisíc dolarů) či Karibské ostrovy, kde stačí mít 200 tisíc dolarů. Pasy z téhle oblasti nejsou příliš lukrativní, ale pokud již jeden ceněný pas vlastníte a máte dostatek peněz na výstavbu plážové vily v tropickém ráji, pak možná zavítáte právě sem.

O vložené peníze ale nepřicházíte, jedná se o investice do firem, což znamená, že kromě požadovaného pasu můžete svůj vklad i několikanásobně zhodnotit. Program se setkává i s řadou kritiků, kteří upozorňují na kontroverzi. CIPs jen v podstatě diskriminuje chudé a naopak zvýhodňuje bohaté. Úřady taky ne vždy dokážou ověřit, z jakých zdrojů pochází nabízená investice. Velmi často se tak stává, že pas je koupen špinavými penězi. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě byla objevena tisíce let stará keramická dílna

19.07.2018 21:13 Káhira - Archeologové v provincii Asuán na jihu Egypta objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S…

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama