Mexičané slaví dušičky vesele, i hodováním na hřbitovech

Mexiko - Památku zesnulých si připomínají i v Latinské Americe. Symbolem mexických oslav je figurína Catrina, smějící se kostra s širokým dámským kloboukem s velkými péry, kterou stvořil v roce 1910 mexický grafik a karikaturista José Guadalupe Posada.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Den mrtvých (Día de Muertos) je oslavou, která se stala národním symbolem a od roku 2008 je i na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.

V obchodech v Mexiku i dalších zemí Latinské Ameriky se v těchto dnech prodávají barevné lebky, bonbony ve tvaru kostlivců či figurky veselých kostřiček v zářivých barvách. Dalo by se říci, že ve srovnání s americkým Halloweenem, který se slaví v anglosaských zemích 31. října, je latinskoamerická oslava hlavně více barevná.

zdroj: YouTube

Den mrtvých je v Mexiku nejoblíbenějším svátkem a slaví se 1. i 2. listopadu, někteří začínají již 31. října. Lidé si doma vytvářejí malé oltáře s fotkami svých zesnulých, jimž i na hřbitov nosí květiny, ale také jídlo či nápoje a rituálně tak na hrobech hodují v kontaktu s jejich dušemi. Ještě dál jdou v Nikaragui, kde se svými předky tráví i noc.

V řadě latinskoamerických zemích hospodyňky v těchto dnech připravují různé pečivo, například "chléb mrtvých" či nápoje, mimo jiné slavná "colada morada", které pak konzumují u hrobů svých zesnulých.

Původ mexických oslav Dne mrtvých sahá více než pět set let zpátky, kdy si původní obyvatele Mexika Aztékové připomínali své mrtvé. Jejich oslavy, při nichž uctívali bohyni Mictecacíhuatl (Dámu smrti) trvaly více než měsíc a konaly se v létě. Španělští dobyvatelé ve snaze oslavu poevropštit spojili ji s katolickou Slavností všech svatých (1. listopadu) a Památkou zesnulých (2. listopadu).

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Egyptě byla objevena tisíce let stará keramická dílna

19.07.2018 21:13 Káhira - Archeologové v provincii Asuán na jihu Egypta objevili 4000 let starou keramickou dílnu. S…

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama