Den lidských práv spadá právě na tuto druhou adventní neděli. Je to symbolické?

Praha - Již tuto neděli 10. prosince si připomínáme 69 let od sepsání Všeobecné deklarace lidských práv (*10.12.1948). Věděli jste o tom? A jak tento významný den je oslavován? Na co má upozornit?

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V neděli 10. prosince uplyne již 69 let od sepsání Všeobecné deklarace lidských práv (*10.12.1948). Věděli jste, že je nejpřekládanějším dokumentem? Je přístupná ve více než 360 jazycích.

Díky ní bylo založeno mnoho nezávislých států a několik demokracií. OSN přiznává, že mnoho zemí stále porušuje řadu základních práv a svobod a právě proto vyhlásila na 10. prosince Den lidských práv.

A právě v tento den se každoročně uskuteční hned několik pozoruhodných aktivit na celém světě:

 • V několika městech České republiky se rozběhne Maraton psaní dopisů na podporu obětí bezpráví. Akci každoročně pořádá Amnesty International.
  Maraton probíhá současně ve více než třiceti zemích světa.
  Dopisy budou směřovat do Vietnamu, Číny, Iráku a Hondurasu,do Ruska...
 • Buddhističtí mniši bojující za dodržování lidských práv a oslavují 10. prosince v centru Phnom Penhu velkým průvodem.
 • Tibetské děti oslavují mezinárodní den lidských práv tancem.
  Tibeťané rovněž slaví 10. prosinec jako den Nobelovy ceny za mír, kdy ji v roce 1989 získal Dalajlama.
 • MŠMT v kontextu končící celoevropské kampaně na podporu boje proti verbálním útokům motivovaným nenávistí, tzv. No Hate Speech Movement (2013 – 2017)  připomíná motto „Love Human Rights“ (Miluj lidská práva) s přívlastkem, že právě v této době dochází stále častěji k stoupajícímu počtu slovních i fyzických útoků z nenávisti z důvodu odlišné barvy pleti, příslušnosti k národu či etnické skupině, politického přesvědčení, nebo motivovaných náboženskou nesnášenlivostí.
 • Národní galerie v Praze pořádá v tento den od 10 h výstavu Aj Wej-wej. Zákon cesty, společné pečení vánočního pečiva a povídání o lidských právech. Vše ve spolupráci s HateFree Culture a InBáze.Vstup je zde zdarma.

Mezinárodní den lidských práv je tedy den oslav a vzdání úcty lidem, kteří bojují za svobodu a lidská práva. Jeho cílem je ale také upozornit na bezpráví a zvýšit povědomí širší veřejnosti o lidských právech. Především v současné době je důležité, aby Den lidských práv upozornil také na to, že státy mají povinnost chránit a naplňovat lidská práva vůči všem osobám na jejich území – tedy bez ohledu na státní příslušnost těchto lidí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chcete být pro opačné pohlaví atraktivnější? Vědci zveřejnili několik triků

15.07.2018 15:41 Aktualizováno Ať už jsme zadaní, nebo ne, kvůli ostatním chceme vypadat atraktivně. Jak ukazují různé průzkumy…

Jak vznikají alkoholici? Vědci našli překvapivou odpověď

15.07.2018 12:46 Čím více reklamy na alkoholické nápoje vidí děti a mladí lidé v televizi, tím více je konzumují.…

Ničivá pivní potopa? Londýn zasáhla před 200 lety neobvyklá tragédie

15.07.2018 09:01 Aktualizováno Dne 16. října roku 1814 došlo v londýnském pivovaru Meux and Company k tragédii, která vyústila v…

Každodenní práce původců aneb jaké je to provázet na památkách?

15.07.2018 07:05 Každý z nás jistě někdy navštívil nějaký hrad a zámek, popřípadě přírodní památku v podobě jeskyně.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama