Globální oteplovaní si vybírá svou daň? V ohrožení jsou nejznámější ptáci

Tučňákům císařským podle všeho čelí klimatickým změnám. Podle vědců budou tito tvorové ve velkém maléru, pokud se klimatické podmínky nikterak nezmění. Zpráva o tučňácích byla publikována v žurnálu Nature Climate Change.

Přidejte svůj názor

tučňáci

Vědci posoudili rozdrobenou ptačí populaci u Jižního oceánu kolem Antarktidy a došli k závěru, že některé pevnosti jsou pro tučňáky už neudržitelné. Problémem je pokračující odklon od klíčových hnízd, které tučňáci dříve preferovali. A pokud bude pokračovat ohřívání Země, tak potrava bude pro tyto nelétavé ptáky příliš daleko. 

"Náš výzkum ukazuje, že téměř 70 % tučňáků císařských - asi 1,1 milionu chovných párů - se budou muset kvůli skleníkovým plynům do konce století přestěhovat nebo zmizet," řekla BBC doktorka Céline Le Bohecová z francouzského národního centra pro vědecký výzkum.

Tým vědců zkoumal konkrétní požadavky největších tučňáků na světě -tučňáků císařských - a jak změny životního prostředí mají vliv na jejich život. Například druhý největší tučňák - Aptenodytes patagonicus (tučňák patagonský) - upřednostňuje moře bez ledu a hladké písečné pláže. Potřebují velkou zásobu ryb a chobotnic, kterou jim dodává tzv Antarktická polární fronta, což je půda bohatá na živiny. 

Studie však naznačuje, že Antarktická polární fronta směřuje směrem k jižnímu pólu a pokud se teploty budou dále zvyšovat, jak se předpokládá, tak se přední strana dostane pryč z dosahu tučňáků císařských. Počítá se totiž s tím, že pták jako tučňák může cestovat pro potravu maximálně sedm set kilometrů celkem, dokud jeho mláďata nezačnou hladovět. 

"Marionský ostrov, ostrovy prince Edwarda a Crozetovy ostrovy budou mít největší potíže v dalších padesáti letech. To jsou hlavní místa, kde se tučňáci vyskytují. Pokud však nezabráníme oteplování, tak budou mít problémy i další ostrovy," upozornila doktorka Le Bohecová.  

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

BBC a policie budou platit. Zpěvák Cliff Richard vysoudil tučné odškodné

19.07.2018 07:59 Londýn - Britský zpěvák Cliff Richard (77) vysoudil odškodné 210.000 liber (téměř 12 milionů korun)…

Slavný tvůrce filmů o přírodě přiznal fobii. Toto zvíře ho děsí k smrti

19.07.2018 07:12 Hamburk - Slavný britský tvůrce přírodopisných filmů David Attenborough (92) v rozhovoru s německým…

Jak správně čistit prkénko od syrového masa? Nikdy na něj nepoužívejte…

18.07.2018 22:30 Aktualizováno Fakt, že ze syrového masa můžeme chytit různé nemoci, je dlouho znám. I proto řada z nás pravidelně…

Stalinovo temné tajemství? Odmítl vyměnit syna za nacistického generála

18.07.2018 21:28 Syn známého sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina Jakov zemřel v německém zajetí v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama